Taksim Beyoğlu Istanbul İstiklal Caddesi
   
   
   
 

 


Menü

• Güncel
• Beyoğlu Bilgisi
• Beyoğlu Fotoğrafları
• Cafe Bar Restaurant
• Sinemalar
• Tiyatrolar
• Kültür Merkezleri
• Oteller
• Sanat Galerileri
• Konsolosluklar
• Kroki
• Beyoğlu Kitapları
• Kaygısız Yazılar
• İstiklal Rehberleri
• Künye
• Gizlilik Politikası
• İletişim


Cafe Bar Restaurant

Asmalımescit Balıkçısı

Barcelona Cafe
Bonsoir Restaurant Bar
Cafe Guitar
Dulcinea
Koyu Kahve
Şeyhbender
Andon
Babylon
Hayal Kahvesi
Manhattan
My Moon
Mojo
The North Shield Pub
Soho
Tierra Music Club
Teras 6
Asır Restaurant
Cumhuriyet Meyhanesi
Kallavi 20


Beyoğlu Bilgisi

Ağa Camii
Arap Camii
Atatürk Kültür Merkezi
Cumhuriyet Anıtı
Çiçek Pasajı
Galata Kulesi
Galatasaray Hamamı
Serpuş Han
Taksim
Tünel

   , Hoş Geldiniz!
 
 

1001 Atölye / İki Ülke, İki Belgesel Sinema Başlıyor!


1001 Atölye
İki Ülke, İki Belgesel Sinema Başlıyor!

İlk gösterimler
Belgesel Sinemacılar Birliği üyesi olan 4 yönetmenin 2006 yılı içinde tamamladıkları belgesel filmlerin ilk gösterimleri de 1001 Atölye programı içinde gerçekleştirilecek:
Enis Rıza 'nın yönetmenliğini yaptığı, 1922 mübadelesinde sessizliğe terkedilen Kayaköy'ün ‘karşı yakadaki' yeniden kuruluş öyküsünü bir belgesel filmin dönüştürücü etkisi etrafında anlatan “ Yeni Bir Yurt Edinmek ”; Ümit Kıvanç 'ın yönettiği, Yüksekovalı 105 yaşındaki yaşlı bir kadının hüzün ve şiddet dolu bir masalı andıran uzun hayatının yanısıra etrafındaki başka kadınların- genç kızları ve kız çocuklarının paylaştığı bir kadınlık kaderini konu edinen “ Nazê ”; Yönetmen Sezgin Türk' ün, annesi Çerkes kökenli Pakize Türk'ün ulaşılamaz gördüğü fakat ‘ Kaf Dağı Düşü ' ülkesi gibi belleğinde olan anayurdu Kafkasya'ya yaptığı yolculuk öyküsü; ve Mustafa Ünlü 'nün ‘çok kültürlülüğün, toplumsal hoşgörünün ve geçen yüzyıla ait bir iletişim öyküsü' olarak 80 yıllık Apoyevmatini gazetesi ve 70 yaşındaki dağıtıcısının öyküsünü konu alan “ Eski Şehirden Son Havadis ” filmleri ilk kez belgesel sinema izleyicisinin karşısında çıkacak.

Jean Rouch- Toplu Gösterimi
1001 Atölye kapsamında, belgesel sinema ve özellikle görsel antropoloji alanında filmlerin oluşturulma yöntemi ve ideolojisi üzerine yeniden düşünmeyi sağlayan Fransız yönetmen Jean Rouch'un 4 filmi , ayrıca Jean André Fieschi tarafından gerçekleştirilmiş “ Jean Rouch varsayalım ” adlı filmi gösterilecek. Jean Rouch, 1961 yılında sosyolog Edgar Morin ile birlikte yaptığı “Chronique d'un été” (Bir Yaz Güncesi) adlı film ile “ Cinéma Vérité ” akımının öncüsü olmuştur. Filmlerinin çoğunu Afrika'da çeken Rocuh, bu yöredeki insanlar tarafından “Afrika sinemasının babası” olarak adlandırılmıştır.
Atölyede gösterilecek 4 filmden “ Moi, un Noir ” (Ben Bir Siyah), doğdukları toprakları terkedip iş bulmak için Fildişi sahillerine gelen bir grup Nijeryalı genci; tek bir günde çekilmiş olan “ Les Maîtres Fous ” (Çılgın Efendiler), Hauka kültüne inananların dini ritüellerini; “ Petit à Petit ” (Yavaş Yavaş), tek bir evin içinde bir çok farklı öykünün nasıl yaşandığını anlayabilmek için Paris'e gelen Damouré'nin öyküsünü; “ Chronique d'un été ” (Bir Yaz Güncesi) ise, Rouch ve Morin'in 1960 yazında Paris sokaklarındaki insanlara sordukları ‘mutlu musunuz?' sorusunda aldıkları cevaplar doğrultusundaki deneylerini konu alıyor. Filmlerden sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV bölüm Başkanı Prof. Oğuz Adanır izleyecilere Jean Rouch ve sineması üzerine bilgiler aktaracak.

Fransa'dan katılan filmler

François Truffaut, une autobiographie
(François Truffaut, Bir Otobiyografi) /Anne Andreu

Odessa... Odessa!
/ Michale Boganim

Paul dans Sa Vie
(Kendi Halinde Paul) / Rémi Mauger

Roman Karmen, un cinéaste au service de la révolution
(Roman Karmen, Devrimin Hizmetinde Bir Sinemacı) / Patrick Barberis- Dominique Chapuis

Salvador Allende
/ Patricio Guzmán

Tout Près des Étoiles Les danseurs de l'Opéra de Paris
(Yıldızların Çok Yakınında Paris Operasının Dansçıları) / Nils Tavernier

Konuklar
1001 Atölye gösterim programı içinde yer alan 3 belgeselin yönetmenleri, aynı zamanda Fransa'daki Belgesel Sinemacılar Birliği adına etkinlikte yer alacaklar: “ Ces Guerriers de la Nuit ” (Gecenin Savaşçıları) filmi ile Christiane Rorato , “ Loise, son père, son mères, son frère er ses sœurs ” (Louise, babası, anneleri, erkek kardeşi ve kız kardeşleri) filmi ile Stephane Mercurio ve “ Par Hasard, avec de la Chance ” (Tesadüfen, Şans Eseri) filmi ile Kamel Regaya .
3 Mart Cuma günü saat 17:00- 18:30 arasında, konuk yönetmenler ile Enis Rıza, Sezgin Türk ve Mustafa Ünlü'nün de katılacağı “ Belgesel Sinema ” üzerine bir söyleşi yapılacak.

FRANSIZ KÜLTÜR MERKEZİ
İstiklal Caddesi No:8
Tel: 212 334 8740

 


hayat devam ediyor... Bölüm Sponsoru monoFe
Dolapdere Big Gang Featuring Project


Klasik Türk sazlarının görkemi, neden yıllarca dinlediğimiz pop ve rock parçalarını renklendirmesin? Dünyaca ünlü müzisyenlerden dinlediğimiz şarkıları, neden kendi sazlarımızla yorumlayıp, farklı bir renk kazandırmıyoruz? Düşündükçe genişleyecek, büyüdükçe coşacak, dinleyen herkesi coşturacak bir kültür sentezi, gerçek bir müzik şöleni Dolapdere Big Gang.

Yıllardır dinlediğimiz pop ve rock parçaları hiç böyle coşkulu yorumlanmadı. Dolapdere Big Gang bambaşka bir eğlence.

Dolapdere Big Gang, kurulduğu günden itibaren izleyenleri şaşırtarak, farklı bir coşku yaratmayı başardı. Özellikle 70 ve 80'li yıllardan itibaren dinledikleri pop ve rock parçalarını, farklı bir sound ve yorumla dinleyenler, bu yeni sentezin yanı sıra, grubun sahne performansına da hayran kaldı. Studio Live'da, 24 Şubat Cuma gecesi, Yeni Rakı'nın sponsorluğunda, Taksimania Dergisi ve Taksim.com işbirliğiyle düzenlenecek Dolapdere Big Gang konseri, izleyenleri şaşırtacak sürprizlerle dolu.

Ünlü müzisyenlerin de katılacağı gece, çok renkli ve eğlenceli geçecek. Dolapdere Big Gang'in özel konserinde; Circus grubunun solisti Hakan'ı, Dolapdere Big Gang'in solisti olarak izleyeceksiniz. Ünlü sanatçı Nez de, bazı parçalarda Dolapdere Big Gang'a solist olarak eşlik edecek. Gençliğin yeni yıldızı Hayko Cepkin de, Dolapdere Big Gang'in özel konukları arasında. Hayko Cepkin'in özel performansı, Dolapdere Big Gang konserine farklı bir renk katacak. R&B ve hip hop grubu MayDay da, Dolapdere Big Gang özel konserine katılacak müzisyenler arasında.

24 Şubat gecesi, Dolapdere Big Gang'e sürpriz isimler de, özel performanslarıyla katılacak.

Dolapdere Big Gang, sürekli genişleyen repertuarı ve farklı sahne performansıyla önce İstanbul'u, ardından tüm Türkiye'yi ve nihayetinde tüm dünyayı şaşırtmaya, hatta tam anlamıyla sallamaya hazırlanıyor.

Studio Live
Sakızağacı Cd. Büyükbayram Sk. Beyoğlu
Tel: 0212 244 7712

 


hayat devam ediyor... Bölüm Sponsoru monoFe
Kent Rock Festivali


Türkiye'de rock müzik denince akla ilk gelen isimlerden Kemancı ve Anatolianrock.com'un sinerjisiyle ortaya çıkan Kent Rock Fest 14 hafta boyunca her Cumartesi rock grup ve rock sanatçılarını rock severlerle buluşturuyor. 14 hafta sürecek olan Kent Rock Fest'te 25 Şubat - 27 Mayıs tarihleri arasında her Cumartesi 2 grup canlı performanslarını Kemancı'nın eşsiz atmosferinde rock severlerle paylaşacak...

Anadolu'nun zengin müzik kültürü ve dünya müziği ile harmanlanmış müzisyenlerimizin özgün ve dünya çapında besteler ürettiklerini yakından takip ediyor, görüyoruz. Ancak bu grup ve sanatçılarımızın çok azı ürünlerini dinleyicilerine yeterince ulaştırabilme imkanı buluyorlar. İşte bu noktada Anatolianrock.com ve Kemancı olarak, başarılı ancak hak ettiği "dinleyici kitlesine" ulaşamamış rock gruplarını hem reklam ve tanıtım araçlarımızla hem de Kemancı'daki canlı performanslarını rock dinleyicilerinin beğenisine sunarak idealist görevimizi mümkün mertebede yerine getirmeyi hedefliyoruz. Bu hedefimiz albüm yapmış -ortaya koydukları ürün açısından başarılı- grupların yanı sıra henüz albüm yapmamış ancak canlı performanslarıyla ve hazırladıkları demolarla rock dinleyicilerinin ilgisini çekmiş grupların kendilerini gösterebilecekleri platformu oluşturmaktır.

Daha detaylı bilgi almak için www.kentrockfest.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

KEMANCI
Sıraselviler Cad. No:69 Beyoğlu
Tel: 0 212 251 2723

 


hayat devam ediyor... Bölüm Sponsoru monoFe
 
     
 
© Copyright 2000-2019 istiklalcaddesi.net - istiklalcaddesi.org | İletişim: +90(535)5888855