Taksim Beyoğlu Istanbul İstiklal Caddesi
   
   
   
 

 


Menü

• Güncel
• Beyoğlu Bilgisi
• Beyoğlu Fotoğrafları
• Cafe Bar Restaurant
• Sinemalar
• Tiyatrolar
• Kültür Merkezleri
• Oteller
• Sanat Galerileri
• Konsolosluklar
• Kroki
• Beyoğlu Kitapları
• Kaygısız Yazılar
• İstiklal Rehberleri
• Künye
• Gizlilik Politikası
• İletişim


Cafe Bar Restaurant

Asmalımescit Balıkçısı

Barcelona Cafe
Bonsoir Restaurant Bar
Cafe Guitar
Dulcinea
Koyu Kahve
Şeyhbender
Andon
Babylon
Hayal Kahvesi
Manhattan
My Moon
Mojo
The North Shield Pub
Soho
Tierra Music Club
Teras 6
Asır Restaurant
Cumhuriyet Meyhanesi
Kallavi 20


Beyoğlu Bilgisi

Ağa Camii
Arap Camii
Atatürk Kültür Merkezi
Cumhuriyet Anıtı
Çiçek Pasajı
Galata Kulesi
Galatasaray Hamamı
Serpuş Han
Taksim
Tünel

   , Hoş Geldiniz!
 
 

FKM'de Tiyatro: “BİLİTİSİN ŞARKILARI”


Geçen sezon 8 Mart tarihinde ik kez TİYATRO DAFNE tarafından sahnelenmeye başlanan, konusuyla ve sahnelenişi izleyiciler tarafından ilgiyle karşılanan “BİLİTİSİN ŞARKILARI”, bu sezon da yeniden Fransız Kültür Merkezi'nde tiyatroseverler ile buluşmaya devam edecek.

24 Kasım tarihinden itibaren Aralık ayı boyunca haftada bir gün Fransız Kültür Merkezi'nde sahnelenecek olan oyun, 22 Kasım'da ise Ankara seyircisiyle buluşacak...

TİYATRO DAFNE, 1901 yılnda ilk kez Paris'de sahnelenen ve büyük bir başarıya ulaşan “Bilitis'in Şarkıları”nı Türkiye'de ilk kez tiyatro seyircisine tanıtıyor. Oyun Antik Yunan'da, Midilli adasında yani Lesbos'da yaşamış olan ünlü kadın şair BİLİTİS'in aşk dolu yaşamına bir yolculuk. Bilitis'in çocukluğu Torosların eteklerinde, Pamfilya kıyılarında geçiyor. Çocukluktan genç kızlığa geçtiği dönemde Bilitis bir çobana delicesine aşık oluyor. Bu aşk bitince sahip olduğu çocuğunu da terkederek Lesbos adasına gidiyor. Orda döneminin en çarpıcı, cesur aşk şiirlerini yazmış olan kadın şair Safo ile tanışıyor; daha sonra ondan çok şey öğrendiğini söylediği bu güzel kadınla çok iyi dost oluyorlar. Daha sonra yine çok güzel bir kız olan Mnasidika ile tanışıyor ve birbirlerine delicesine bir tutkuyla aşık oluyorlar ama bu aşk Bilitis'in kıskançlığı yüzünden bir gün bitiyor.

Bilitis derin bir üzüntüyle Lesbos'u yani Midilli'yi terkedip Knidos Afrodite'inin doğduğu yer olan Kıbrıs'a gidiyor ve üçüncü defa yeni bir hayata başlıyor. Çıplak güzelliğe, gülmeden, sahtekarca utanmadan bakabilen hayranlık verici bir halkmış bu. Orda kendini Afrodite'in tapınağına adayıp fahişelik yapıyor. O dönemde fahişeler, toplumdan dışlanmış, düşkün yaratıklar değildi; şehrin en iyi ailelerinin kızlarıydı. Afrodite onlara güzellik vermişti, onlar da güzelliklerini tapınağa sunarak teşekkür ediyorlardı.

Antik halkların aşka nasıl kutsal bir şey olarak baktıklarını bir kere daha hatırlamazsak, bu hayat tarzını kabul etmek güç olabilir. Bilitis, Afrodite'in en saf mümini olarak, tanrıça gençliğini uzattığı sürece tapınağa sadık kaldı. Kendi deyişiyle artık sevilmediği gün yazmayı da bıraktı.


Aralık sonuna kadar oyun tarihleri: 24 Kasım - 12, 15 ve 20 Aralık saat 20:00

“Bilitisin Şarkıları” Yazan: Pierre Louys Çeviren: İzzet Yasar Sahneye koyan: Louise Menase Reji asistanı: Ayça Telirmak Dekor: Gürel Yontan Kostüm: Zuhal Soy Işık: Kazım Öztürk Oyuncular: Filiz Kutlar- Erkan Sever

FRANSIZ KÜLTÜR MERKEZİ
İstiklal Caddesi No:8
Tel: 212 334 8740

 


hayat devam ediyor... Bölüm Sponsoru monoFe
ROXY HIGH JAZZ @ IAN POOLEY ile dans geceleri ...


Dans müziğinin en prestijli prodüktörleri arasında sayılan Ian Pooley, özellikle deep house ve minimal techno tarzında yaptığı çalışmalarla biliniyor. Daha önce Babylon ve Markiz Buz'da sahne alan Pooley, 17 Kasım Perşembe akşamı Roxy High Jazz Geceleri kapsamında 23:00'te pikap başına geçecek!

Müzik kariyerine genç yaşlarda çeşitli partilerde çalarak başlayan Ian Pooley, dans müziğinin en önemli şirketlerinden Force Inc. etiketiyle yirmiye yakın prodüksiyona imza attı. Kariyerinin ilk döneminde Juan Atkins ve Derrick May gibi Detroit-Techno prodüktörlerinin etkisi altında kalan Ian Pooley, ilk çalışmasını arkadaşı DJ Tonka ile birlikte kaydettiği T'N'1 EP adıyla çıkarttı. 1994 yılından itibaren solo çalışmalara ağırlık veren sanatçı, Force Inc'den yayımlanan 'Twin Gods', 'The Celtic Cross' gibi single'larla ününü arttırdı. Green Velvet, Dee-Lite, Cardigans, Yello, Dave Angel gibi isimlerle gerçekleştirdiği remikslerle de dikkat çeken Pooley, The Times / 1996 ( Force Inc), Meridian/ 1998 ( V2), Since Then/ 2000 ( V2), Nite:Life 06 / 2001 (NRK Sound), Since Then / 2001 (V2), Missing You/ 2002 ( NRK), Ready to Flow/ 2002 ( NRK), Excursions/ 2003 ( Obsessive) adlarıyla birbirinden önemli albümlere imza attı.

17 Kasım perşembe 22:00
Biletler : 25 YTL, öğrenci ve S Kart :20 YTL, Roxy Kart: 15 YTL

Roxy
Sıraselviler Cad. Aslanyatağı sok.
No:1-3 Beyoğlu
T: +90 212 249 12 83

 


hayat devam ediyor... Bölüm Sponsoru monoFe
kaleidoscope weekend @ Dulcinea
Dulcinea

Meşelik Sok. No:20 Beyoğlu
Tel: 0212 245 1071
 


hayat devam ediyor... Bölüm Sponsoru monoFe
 
     
 
© Copyright 2000-2019 istiklalcaddesi.net - istiklalcaddesi.org | İletişim: +90(535)5888855